ogrod w stylu angielskim
Ogród

Jak założyć ogród w stylu angielskim?

Piękne ogrody zawsze zwracają na siebie uwagę, wzbudzają zazdrość i zachwyt innych osób. Żeby osiągnąć taki stan na własnym kawałku ziemi trzeba sporo pracy i wysiłku, ale jest to tego warte. Trzeba mieć też jakiś zamysł estetyczny. Ogrody można założyć w wielu stylach. Jednym z nich jest angielski. Jakie są jego cechy?

Czym charakteryzuje się ogród angielski?

Wszystko zaczęło się w Anglii w XVIII wieku. To właśnie wtedy pojawiła się moda na ogrody, które były wzorowane na dzikiej naturze. Oczywiście, istniały już wtedy ogrody japońskie czy chińskie, które też czerpały z przyrody, ale jednocześnie były one mocno powiązane z filozofią i religią. Styl angielski jest pozbawiony takich naleciałości. Cała idea polega na tym, by stworzyć coś w taki sposób, by jak najbardziej przypominało fragment dzikiego, malowniczego pejzażu. Wszystkie granice muszą być płynne i wyznaczone w najbardziej naturalny sposób.

Czego unikać przy projektowaniu?

Nie ma tu miejsca na proste linie i ostre, regularne kształty. Zapomnij o jasnym wyznaczaniu stref, o równo przystrzyżonych roślinach. Tego typu rzeczy nie sprawdzą się przy tej aranżacji. Nie chowaj się też za ciężkim, wielkim ogrodzeniem. Zdecyduj się raczej na te, które można włączyć w kompozycję ogrodu zamiast tylko jasno i brutalnie odznaczać jego granice. Zaproś naturę do środka i jeżeli masz taką możliwość połącz tę kompozycję z lasem czy łąką, które rosną poza Twoim płotem.

Jak dobrać odpowiednie rośliny?

To też ma bardzo duże znaczenie. Znaczącą rolę odgrywają tutaj wszelkiego rodzaju pnącza i inne rośliny, które są w stanie stworzyć malowniczo prezentujący się gąszcz. Dlatego tak często wybierane są:

Bluszcz pospolity

Powojnik

Hortensja pnąca

Wiciokrzew Browna

Dzikie wino, czyli wielobluszcz pięciolistkowy

Wielobluszcz trójlistkowy

Dereń

Róże

Cis

Jaśminowiec

Taki ogród tworzony jest do wypoczynku i rekreacji, dlatego nie tworzy się tam z reguły żadnych grządek z warzywami. Można jednak pokusić się o stworzenie specjalnego miejsca, w którym będą rosły zioła.

Co z małą architekturą i altanami?

Ona też powinna znaleźć się w ogrodzie, który urządzany jest w takim stylu. Altanki oplecione bluszczem to bardzo charakterystyczna cecha. Nie zapomnij też o odpowiednich meblach. Krzesła czy stoły są tutaj drewniane, nierzadko też kute i w specjalny sposób postarzane. Mała architektura może się pojawić, ale nie powinna być dominująca, raczej ukryta tak, by nie rzucać się w oczy i być wykonana przy użyciu naturalnych materiałów.

Dodaj komentarz