Bez kategorii

Zastosowanie technik biofeedbacku w fizjoterapii uroginekologicznej

Biofeedback mięśni dna miednicy stanowią doskonałe uzupełnienie terapii uroginekologicznej. Jest to forma zwrotnej informacji dla pacjentki dotyczącej efektywności wykonywanych ćwiczeń, przy użyciu różnych wizualizacji i gier. Metoda ta doskonale sprawdza się również u pacjentek, które potrzebują normalizacji i rozluźnienia włókien mięśniowych. Często zdarza się, że pacjentki są w stanie świadomie napinać mięśnie dna miednicy, jednak mają trudności z ich świadomym rozluźnieniem. Dzięki tej metodzie fizjoterapia uroginekologiczna przebiega sprawniej.

Technika biofeedback – co to jest?

Biofeedback to metoda badania mięśni i nerwów, która jest wykorzystywana w medycynie, sporcie i psychologii. Polega ona na monitorowaniu zmian fizjologicznych organizmu za pomocą nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Metoda biofeedback jest bezpieczna i nieinwazyjna, i znalazła zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń. Może być stosowana zarówno u pacjentów z poważnymi zaburzeniami, jak i u osób zdrowych. Biologiczne sprzężenie zwrotne jest wykorzystywane w terapii zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jak jest przeprowadzany biofeedback w terapii uroginekologicznej?

Technika biofeedback to forma informacji zwrotnej, która jest przedstawiana Pacjentce na ekranie monitora i informuje ją o rzeczywistej aktywności jej mięśni dna miednicy. Już podczas pierwszej wizyty możliwa jest korekcja nieprawidłowych wzorców napięcia i rozluźnienia, ponieważ badanie w czasie rzeczywistym pozwala Pacjentce dostrzec rezultaty jej wysiłków. Fizjoterapeuta uroginekologiczny z kolei interpretuje otrzymane wyniki na bieżąco. Dzięki temu Pacjentka ma możliwość zapamiętania i nauczenia się prawidłowego skurczu oraz rozluźnienia, co pozwala jej natychmiast rozpocząć trening w warunkach domowych.

Czy biofeedback jest przydatny w fizjoterapii po ciąży?

Jak najbardziej! Fizjoterapia kobiet po ciąży przebiega z udziałem biofeedbacku. Podczas wizyty przeprowadza się ocenę blizny po cesarskim cięciu, sprawdza się stan kresy białej oraz ewentualne rozstępy mięśni prostych brzucha. Równocześnie zwraca się uwagę na postawę, która jest nieodłącznym elementem prawidłowego treningu mięśni dna miednicy. Konsultowane są również przewlekłe bóle kręgosłupa, które mogą mieć związek z zaburzeniami dna miednicy. W miarę możliwości udzielane są odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania związane z zaburzeniami okołomiedniczymi, w tym również okołoseksualnymi, takimi jak bolesność lub nietrzymanie moczu podczas stosunku czy zmniejszenie doznań seksualnych po porodzie. Rezerwacja miejsc na taką terapię jest dostępna na https://www.femiplace.com.pl/oferta/fizjoterapia-uroginekologiczna.

Dodaj komentarz