opalanie sie
Dzieci

Bezpieczne opalanie dziecka – o czym mowa w praktyce?

Piękna pogoda sprzyja opalaniu, jak również spędzania czasu na świeżym powietrzu. Plażowanie oraz korzystanie z uroków morza, jeziora czy rzeki jest niezwykle przyjemne, daje dobre efekty, zapewnia możliwość atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Planując spędzić czas z dziećmi, zdecydowanie powinniśmy zadbać o to, aby wypoczynek na słońcu nie był dla nas wszystkim problemem.

Piękna pogoda, wysoka temperatura, słońce, jak również bliska obecność wody, zdecydowanie sprzyjają relaksowi, wypoczynkowi, wspólnemu spędzaniu wolnego czasu. Spędzanie czasu na słońcu, zwłaszcza w okresie lata jest bardzo przyjemne, ale musimy się do niego naprawdę dobrze przygotować.

Działanie promieni słonecznych może być szkodliwe dla zdrowia, przede wszystkim zaś dla naszej skóry. Szczególnie narażone są dzieci, których skóra jest bardzo delikatna.

Dlaczego przebywanie na słońcu może być niebezpieczne?

Zbytnie wystawianie się na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury, zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem i może prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Wśród najważniejszych problemów, które mogą się pojawić, możemy wymienić:

– problemy z oddychaniem,
– zasłabnięcia,
– udar cieplny,
– poparzenia skóry,
– reakcje alergiczne,
– przesuszenie skóry, osłabienie jej elastyczności,
– raka skóry,
– wystąpienie zakrzepów.

Oczywiście rozwiązaniem jest racjonowanie czasu, w którym możemy przebywać na słońcu, jak również stosowanie kremów z filtrem.

Na czym polega bezpieczne opalanie się dziecka?

Dzieci są szczególnie narażone na poparzenia słoneczne oraz różnego rodzaju reakcje alergiczne. Aby dziecko bezpiecznie się opalało i przebywało na słońcu, zdecydowanie trzeba:

– nie przesadzać z czasem przebywania na słońcu,
– zapewnić cień do odpoczynku,
– zapewnić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne (jeżeli dziecko już jest większe),
– zapewnić nawodnienie,
– zastosować kremy do opalania.

Jak wybrać krem do opalania dla dzieci?

Stosowanie kremu do opalania sprawia, że skóra dziecka będzie bardzo dobrze zabezpieczona przed działaniem promieniowania słonecznego. W przypadku dzieci zaleca się stosowanie kremu z maksymalnym filtrem ochronnym, dzięki temu ryzyko niebezpiecznej reakcji skórnej zostanie zminimalizowane.

Krem z filtrem dla dziecka powinien być dedykowany dla dzieci (nie stosujemy kremów dla dorosłych), hipoalergiczny, łatwo się rozprowadzający, nie pozostawiający na skórze tłustych plam. Warto pomyśleć również o kremie, który można stosować w trakcie kąpieli dziecka.

Dodaj komentarz