styl kolonialny
Wnętrza

Czym charakteryzuje się styl kolonialny?

Egzotyka zawsze kusiła Europejczyków. Kojarzyła się z nowością, czymś obcym i nieznanym. Ten fascynujący wielu styl narodził się w epoce kolonializmu. W momencie, w którym Europejczycy zachłysnęli się egzotycznym pięknem obcych krain i aranżowali swoje domy na ich modłę. O co chodzi w stylu kolonialnym i jak osiągnąć zamierzony efekt? Dowiedz się!

Skąd się wziął styl kolonialny?

Wszystko zaczęło się od podbojów kolonialnych Wielkiej Brytanii. W latach największego rozkwitu była ona nazywana Imperium Nad Którym Nigdy Nie Zachodzi Słońce, tak było rozległe. Właśnie wtedy Europejczycy zaczęli dostrzegać obce, egzotyczne rozwiązania, które zaczęli z lubością wprowadzać do swojego domu. Było to też możliwe, dzięki łatwej dostępności egzotycznych materiałów, mebli i dodatków, które były sprowadzane wprost z zamorskich kolonii brytyjskich.

Jakie są założenia stylu kolonialnego?

Nie sposób jest pomylić tego stylu z żadnym innym. W końcu stawia on na egzotykę, a jego cechy są jaskrawe i specjalnie uwypuklone. Najważniejszymi materiałami są drewno i bawełna. Z drewna wykonywane są meble i rozmaite dodatki, a także elementy dekoracyjne. Drewno nie może być byle jakie. Królują egzotyczne gatunki: palisander, drzewo sandałowe, heban i mahoń. Kolory są naturalne, ciemne i eleganckie. Innymi barwami, które sobie upodobał ten styl są: pomarańcz, czerwień, biel, różne odmiany beżu i zieleni. Innymi istotnymi materiałami są skóra naturalna, z której wykonywane są obicia mebli oraz len.

Salon w stylu kolonialnym

Najczęściej w tym stylu urządza się salony, bo właśnie one zostały przez niego upodobane najbardziej. Można tu sobie pozwolić na pewną swobodę i wolność artystycznego wyrazu. Można postawić na więcej dekoracji – rzeźb, egzotycznych malunków, dekoracyjnych poduch. Meble powinny być ciężkie i drewniane, najlepiej wykonane z drewna egzotycznego. Bardzo łatwo też wyznaczyć w takim salonie przyjemną strefę komfortu. Wystarczy postawić wygodny, masywny szezlong albo orientalny fotel.

Nie tylko salon! Jak urządzić kuchnię?

Z pokojem dziennym ten styl kojarzy się najbardziej, ale przecież nikt nie powiedział, że nie można według jego zasad urządzić kuchni. Kolonialne krzesła, masywny, drewniany stół, eleganckie, egzotyczne lampy i dodatki – wszystko to stworzy odpowiedni klimat i sprawi, że Twoja kuchnia będzie łączyć w sobie wszystkie najlepsze cechy stylu kolonialnego. To często całkiem spore wyzwanie, ale warto spróbować, by wzbudzać zachwyt tym pomieszczeniem.

Dodaj komentarz