ogrod zimowy
Ogród

Czym jest ogród zimowy?

Niegdyś ogrody zimowe były bardzo popularne. Z biegiem lat popadły trochę w niełaskę i zapomnienie, ale w ostatnich latach znowu powracają. Czym w istocie są ogrody zimowe? Czy warto je mieć u siebie i jak je urządzić? Przekonaj się!

Co to jest ogród zimowy?

Ogród zimowy w dzisiejszych czasach najczęściej traktowany jest jako ogród całoroczny. Pierwotnie było to miejsce, w którym przechowywało się zimą rośliny, by nie zmarzły. Współcześnie ma całkiem sporo wspólnego z werandą czy szklarnią. Można z niego korzystać przez cały rok, traktować jak dodatkowy salon oraz miejsce do wypoczynku. Na ogół wyróżnia się dwa rodzaje tego typu miejsc. Pierwsze jest zimne i drugie ciepłe. Oczywiście, z wiadomych względów, to właśnie ciepłe są bardziej popularne wśród ludzi, bo można tam spędzić czas.

A co z oranżerią? Czy to jedno i to samo?

W języku potocznym bardzo często zdarza się, że terminy „oranżeria” oraz „ogród zimowy” używane są w stosunku do siebie synonimicznie. Granica coraz bardziej się zaciera, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że pierwotnie chodziło o dwa zupełnie inne pomieszczenia. Oranżeria to budynek, który służy hodowli roślin – i to jest jego główny cel. Może być zaaranżowana po części też tak, by pełniła funkcje ogrodu zimowego. A tymi są przede wszystkim relaks, wypoczynek i rekreacja, bo to miejsce przeznaczone głównie dla ludzi i ich komfortu.

Jak urządzić takie miejsce?

Najpierw trzeba postawić odpowiedni budynek, ale załóżmy, że już masz takie miejsce i chcesz je teraz po prostu w odpowiedni sposób zaaranżować. Dobór roślin i innych elementów jest tutaj bardzo ważny. Przede wszystkim zastanów się, czy ma być ono zimne, a więc nieogrzewane, czy ciepłe i ogrzewane. A potem dobierz do niego rośliny. Dużo zależy od tego, ile światła jesteś w stanie zapewnić roślinom. Jeżeli ogród zimowy znajduje się od południa, możesz tam hodować nawet delikatne rośliny egzotyczne. Wybierz też meble. Dobrze prezentują się te rattanowe, technorattanowe i z innych materiałów odpornych na spore nasłonecznienie i wilgoć. Nie zapomnij o zbudowaniu odpowiedniego klimatu – lampki, latarenki, świece – to wszystko prezentuje się naprawdę pięknie.

Jak właściwie ogrzać ogród zimowy?

Najpopularniejszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest system ogrzewania elektrycznego. Dobrze, by był termostat, który pozwala na to, by idealnie dopasować temperaturę do potrzeb roślin, a także osób, które będą w tym miejscu sobie wypoczywać, pracować i toczyć życie towarzyskie.

Dodaj komentarz