eko pieluchy
Dzieci

Czy warto zdecydować się na ekologiczne pieluchy?

Świat coraz bardziej odwraca się w stronę ekologii. Ludzie mają ciągle zwiększającą się świadomość tego, że ich decyzje – nawet te najbardziej błahe – wpływają na to, jak wygląda planeta. Coraz więcej osób zajmuje się ekologią w sposób świadomy – używane są torby wielorazowe, plastikowe słomki wychodzą już z użycia, prowadzi się działania, które mają na celu ograniczyć produkty jednorazowe. A co z pieluchami dla dzieci? Czy warto zdecydować się na te ekologiczne i wielorazowe? Sprawdź ich wady i zalety i zadecyduj samodzielnie.

Nie zanieczyszczasz planety, żyjesz ekologicznie

To przede wszystkim. Nie produkujesz dodatkowych śmieci. A każdy rodzic doskonale wie, ile pieluch jednorazowych jest potrzebnym przy tylko jednym dziecku. To ogromne liczby, które robią wrażenie nawet w skali całego jednego miasta, a co dopiero całego kraju czy świata. Dlatego każde próby ograniczenia takiego stanu rzeczy są uważane za pożyteczne i potrzebne dla środowiska naturalnego.

Ekologiczne pieluchy nie podrażniają delikatnej skóry dziecka

To też bardzo istotne. Skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna i łatwo jest o to, by ją podrażnić. Dyskomfort w takich sytuacjach sprawia, że dziecko płacze, nie może spać i wprowadza w domu nerwową atmosferę, podczas której nikt tak naprawdę nie jest zadowolony. Ekologiczne, wielorazowe pieluchy tworzone są z delikatnych materiałów, które nie uczulają – bardzo modny i popularny jest naturalny, bezzapachowy bambus, który nie krzywdzi skóry dziecka.

Musisz je prać, co bywa kłopotliwe

Niestety takie pieluchy nie mają tylko samych zalet. Są dużo bardziej kłopotliwe w użyciu niż te jednorazowe. Musisz je prać, co zajmuje czas i energię. Nie możesz ich też tak po prostu zostawić – trzeba je też poskładać, a nierzadko również wyprasować. Nie wszyscy mają na to siły przy zajmowaniu się małym dzieckiem. Wtedy też nawet zwyczajna awaria pralki może bardzo mocno zdezorganizować życie i wprowadzić chwile popłochu.

A jak wygląda kwestia ceny takich pieluch?

Tutaj sprawa jest dość dyskusyjna. Gdy organizujesz dziecku całą wyprawkę możesz dojść do wniosku, że pieluchy wielorazowego użytku są dość drogie i obciążą nadmiernie Twój budżet. W tym świetle te jednorazowe jawią się jako tańsze. Musisz to jednak bardzo szczegółowo przeliczyć – koszt tych drugich pieluch będzie przez dłuższy czas stałym, dlatego łącznie okaże się najprawdopodobniej o wiele większy niż jednorazowy wydatek na pieluchy, których używasz wiele razy po wcześniejszym ich upraniu.

Dodaj komentarz