dzieckoa kwarantanna
Dzieci

Dziecko w domu podczas kwarantanny – jak zająć mu czas?

Czas kwarantanny i izolacji społecznej jest bardzo trudny dla wszystkich osób. Szczególnie mocno odczuwają go dzieci, które muszą przywyknąć do zupełnie nowej rzeczywistości i nauczyć się w niej odnaleźć. Zamknięte przedszkola, zdalne lekcje w szkołach, ograniczone możliwości wychodzenia z domu… Nie ma łatwo! Jak sobie z tym poradzić i zorganizować dziecku czas w domu?

Czytajcie razem książki i rozmawiajcie o nich

Czytanie niezwykle rozwija. Teraz, gdy macie więcej czasu, który możecie spędzić razem, czytajcie. Róbcie to w sposób aktywny – na głos. Rozmawiajcie o tym, co czytacie. Dyskutujcie na temat wyborów bohaterów, ich charakterów i przewidujcie dalsze ich przygody. W ten sposób ćwiczycie z dzieckiem wyobraźnię, rozwijacie jego empatię i rozumienie dobra oraz zła. To wszystko niezwykle cenne doświadczenia, które będą procentować także w przyszłym życiu.

Oglądajcie spektakle teatralne dostępne w Internecie

To trudne czasy dla wszystkich ludzi, także dla kultury. Dużo tego typu działań przeniosło się do Internetu, bo nie można już spotykać się na spektaklach teatralnych. To doskonała możliwość, by korzystać z tych możliwości i oglądać z dzieckiem spektakle teatralne przeznaczone dla nich. Kultura przeniosła się do Sieci i trafiła do domów. Spektakle, wystawy muzealne, interaktywne kursy – kultura ma wiele oblicz, ale ze wszystkich możecie teraz wspólnie korzystać.

Grajcie wspólnie w gry planszowe

To niezwykle rozwijające, a przy tym przyjemne. Gry planszowe uczą dziecka rywalizacji, ale też sztuki przegrywania, co daje im niezwykle cenne doświadczenia. Pozwala też wspólnie spędzać czas w sposób aktywny. Istnieje całe mnóstwo gier planszowych, które są przeznaczone dla dzieci i całej rodziny. Spróbujcie tej rozrywki, jeżeli nigdy wcześniej nie planowaliście. Być może znajdziecie razem hobby, które zostanie z wami na dłużej.

Spróbujcie zagrać w grę fabularną

To inna odmiana gier – polega na odgrywaniu przygód w wyimaginowanym świecie. Dziecko niech wcieli się w jakąś postać, którą chce być. Ty kreuj przed nim świat i pozwól mu przeżywać tam wymarzone przygody. Istnieje wiele systemów gier fabularnych, które skierowane są do dzieci. Skorzystaj z nich lub wymyśl coś własnego. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia, skorzystaj z tego. To rozrywka nie tylko dla jednego dziecka. Bez żadnych problemów zaangażujesz w to całą rodzinę. Graczy może być kilku, Mistrz Gry, czyli osoba odpowiedzialna za snucie opowieści i pilnowanie gry, jest tylko jedna.

Dodaj komentarz