Dzieci

Jak skutecznie chronić dziecko przed słońcem na spacerze?

Słońce dodaje energii i sprawia, że dzień staje się przyjemniejszy. Jednak warto również pamiętać o tym, że choć słoneczne promienie przyjemnie ogrzewają skórę, to jednak niekiedy bywają również niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, które zbyt długo przebywają na słońcu. Jak chronić maluchy na spacerze, by mogły cieszyć się piękną pogodą, ale w sposób bezpieczny dla ich zdrowia? Czy spacerówka dla dziecka jest w stanie zapewnić najmłodszym odpowiednie zabezpieczenie?

Dlaczego ochrona dziecka przed słońcem jest tak ważna?

Skóra dziecka pod wieloma względami różni się od skóry osoby dorosłej (dotyczy to zarówno aspektów anatomicznych, jak i funkcjonalnych). Małe dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej skóry, a co za tym idzie, jest ona znacznie bardziej narażona na uszkodzenia wynikające z działania czynników zewnętrznych, niż skóra osób dorosłych. Dodatkowo przez niedobór melatoniny jest niezwykle wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Ze względu na dużą wrażliwość skóry dziecka należy ją odpowiednio chronić. Bez tego promienie w bardzo łatwy sposób przedostaną się przez wierzchnie warstwy skóry, prowadząc między innymi do poparzenia słonecznego. To z kolei po kilku czy kilkunastu latach może skutkować powstaniem czerniaka, groźnego dla zdrowia i życia nowotworu skóry, o wyjątkowej złośliwości.

Jak skutecznie ochronić dziecko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

Podstawą ochrony dziecka przed działaniem promieni słonecznych jest dobry krem ochronny, z odpowiednio wysokim filtrem. Nawet jeżeli dziecko nie porusza się samodzielnie, tylko korzysta z wózka taka ochrona to absolutne minimum. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku wielu kosmetyków producenci umieszczają zastrzeżenie, że są odpowiednie dla dzieci powyżej 6. miesiąca lub 1. roku życia. To zalecenie jest bardzo istotne, gdyż niedojrzała skóra może intensywnie wchłaniać i kumulować składniki z kosmetyku co, zamiast pomagać może wręcz działać na malucha toksycznie.

Wózki spacerowe mają możliwość dołączenia do nich parasoli, co również jest dobrym sposobem na ochronę malucha przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Oczywiście poza parasolką w dalszym ciągu ważne jest stosowanie kremów ochronnych dopasowanych do wieku dziecka.

Będąc z dzieckiem na plaży, poza kremem z wysokim filtrem należy pamiętać o tym, by założyć maluchowi również kapelusik lub czapeczkę z osłoną karku. W przypadku dzieci poniżej 6.miesiąca życia należy zrezygnować z wystawiania ich na działanie promieni słonecznych i zadbać o to, by przebywały w miejscu zacienionym, np. pod parasolem.

Dodaj komentarz