inicjaly na sygnecie
Różności

O czym mogą mówić inicjały na sygnecie?

Jack Reacher powraca w wielkim stylu, by rozwiązać tajemnicę znajomego sygnetu. Najlepiej będzie zadać pytania w taki sposób, by osoby pytane żałowały, że kiedykolwiek go spotkały. Lee Child jak zwykle przedstawia niesamowitą historię, tym razem dotyczącą właścicielki wspomnianego sygnetu. Audiobook pozwoli na odprężenie oczu po ciężkim dniu pracy, umożliwiając zarazem położenie się w łóżku i poznawanie treści poprzez głos Tomasa Sobczaka. Ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy w prawie 100 krajach robi wrażenie.

Nocna runda – o czym jest?

Jest to kolejna część bestsellerowej powieści sensacyjnej, która podbija serca fanów na całym świecie. Jest to zarazem kolejna odsłona kultowych przygód Jacka Reachera, byłego wojskowego. W tej historii mężczyzna wyrusza w podróż, by odnaleźć osobę mogącą skrywać intrygujący sekret. Tylko czy bohater wie w ogóle kogo szukać i za kim się rozglądać. Posiadając jedynie pewien sygnet z lombardu, na którym wygrawerowano tajemnicze inicjały, jest to nad wyraz trudne zadanie. Warto jednak wspomnieć, że jest to powieść, która wciąga już od pierwszej strony.

Jack Reacher po rozstaniu z Michelle Chang postanawia wyjechać z Milwaukee. Podróżuje samotnie, gdy po wielogodzinnej podróży postanawia na chwilę rozprostować nogi. Zmęczony i spragniony odpoczynku wysiada z autobusu, a jego oczom ukazuje się miejscowy lombard z dość dużą wystawą. Mężczyzna dostrzega damski sygnet. Rozpoznaje go, ponieważ pochodzi ze szkoły West Point, do której sam chodził. Po chwili zastanowienia decyduje się na zakup przedmiotu i wyruszenie na kolejną przygodę, tym razem związaną z poszukiwaniami właściciela, a raczej właścicielki. Niestety nie wie o nim nic, chociaż nietypowy grawerunek może wskazać mu kierunek.

Kilka słów o autorze

Lee Child, a właściwie Jim Grant, jest brytyjskim pisarzem, który stworzył cały cykl, którego bohaterem jest Jack Reacher, były wojskowy i wagabunda. Nocna runda należy właśnie do tego cyklu. Chociaż z wykształcenia jest prawnikiem z Uniwersytetu w Sheffield, przyznaje, że zawodu prawnika nie zamierzał wykonywać. Po zakończeniu studiów przez pewien czas pracował za kulisami teatru. Pierwsza powieść z głównym bohaterem została wydana jeszcze w 1997 roku. Na swoim koncie ma już przeszło 25 powieści opowiadających o przygodach byłego żołnierza. Jedną z nich jest właśnie wydana w 2017 Nocna Runda. Audiobook natomiast został wydany już rok później. Każda z opowieści autora nosi w sobie coś wyjątkowego. W 2011 roku otrzymał brytyjską nagrodę za „61 godzin”, a rok później za opowieść „Poszukiwany”. Co ciekawe, dwie jego książki doczekały się ekranizacji, a w tytułową postać wcielił się znany powszechnie Tom Cruise. Jack Reacher: Jednym strzałem oraz Jack Reacher: Nigdy nie wracaj podbiły serca widzów. Warto zaznaczyć, że w obu filmach Jim Grant gra rolę epizodyczną.

Nocna runda – opinie innych

Posiadaczki audiobooka, które miały okazję zapoznać się z historią, mówią o niej jako o spokojnej i ciekawej. Doszukiwanie się rozwiązania na siłę może zniweczyć przyjemność odczuwaną wskutek poznawania kolejnych faktów. Akcja jest wartka, choć momentami zdarza jej się nieco zbyt zwolnić, za co szczególnie odpowiedzialny jest wątek tułaczki byłego żołnierza. Reacher w tej części cyklu wypada mniej konfliktowo, a cała historia wydaje się o wiele łagodniejsza w zestawieniu z tym, co znane jest z dotychczasowych historii. Słuchaczki zwracają także uwagę na ciekawie dobrane towarzystwo dla samego bohatera. Detektyw oraz piękna, ale i mądra Jane znacząco urozmaicają opowieść. Cała ta trójka potrafi ze sobą dobrze współpracować, nie kradnąc przy tym miejsca głównemu bohaterowi. Reacher wciąż znajduje się na pierwszym planie, cały czas taki sam. Wskazuje się też na wysoką znajomość wojskowego świata przez autora. Również nocna runda w dużym stopniu została podana tej problematyce. Kwestie poruszane podczas historii są sprawami istotnymi nawet z punktu widzenia pojedynczego człowieka.

Dodaj komentarz