pomieszczenia mieszkalne
Wnętrza

Rolety wewnętrzne materiałowe – na co zwrócić uwagę w okresie grzewczym?

Jesień rozkręciła się na dobre, a przed nami zima, którą w tym roku synoptycy zapowiadają wyjątkowo mroźnie, ale i słonecznie. Rozpoczął się równolegle okres grzewczy. Kupujemy opał, zmieniamy piece, naprawiamy usterki. Mało kto jednak zwraca uwagę na czynniki, które są niezwykle istotne, a nawet mogą stać się dużą pomocą w optymalizacji użytkowania ciepła – rolety wewnętrzne materiałowe. O ich zaletach i właściwościach termoizolacyjnych opowie Agnieszka Gołębiewska, ekspertka marki Anwis, producenta osłon okiennych.

Zmiana czasu za nami, a to oznacza niezwykle dotkliwie, że wchodzimy w ten najzimniejszy okres całego roku i chłodne dni będą na kilka miesięcy naszą codziennością. Zadbanie o ciepło w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych jest więc koniecznością i to ostatni moment, aby dobrze je zaplanować. Niezależnie od tego, w jaki sposób ogrzewane są nasze domy, mieszkania i biura, zawsze należy pamiętać o tym, aby ciepło, które dostarczamy było efektywnie wykorzystane. Z pomocą przychodzą rolety wewnętrzne materiałowe i ich termoizolacyjne zastosowania.

Słońce nie tylko latem

Ochrona przed promieniami słonecznymi, które latem przedostają się do pomieszczeń, jest dość naturalna i stosowana przez wiele osób. Mamy dużą świadomość odnośnie wykorzystania, zastosowań i właściwości, jakie dają nam m. in. rolety wewnętrzne materiałowe w tych najgorętszych miesiącach. Okazuje się jednak, że bardzo często zapominamy o tym, jak bardzo są nam one potrzebne również jesienią i zimą. To właśnie w tych porach roku słońce potrafi być równie intensywne. Mało tego, promienie słoneczne, które zimą odbijają się od zalegającego śniegu, docierają do nas ze zdwojoną siłą.

– Promienie słoneczne przez cały rok przedostają się przez okna do naszych domów i miejsc pracy, mogą stwarzać tak samo niekorzystne warunki, jak latem. Utrudniają użytkowanie komputera, zaburzają spokojny odpoczynek – mówi Agnieszka Gołębiewska, ekspertka marki Anwis.

Okazuje się, że niewiele z osób, które zimą wykańczają swoje mieszkania lub urządzają na nowo wnętrza, od razu decyduje się na wyposażenie w osłony okienne, takie jak rolety wewnętrzne materiałowe, czekając na ich montaż do lata. Nie zawsze jest to jednak najlepszy wybór.

– Promienie słoneczne, które w chłodne dni wpadają do wnętrza przez nieosłonięte okno, poza wspomnianymi problemami, generują dodatkowe ciepło w i tak już ogrzewanych pomieszczeniach. W krok za tym idzie oczywiście wietrzenie pomieszczeń i niechciane straty ciepła – uzupełnia ekspertka marki Anwis.

Optymalnie – idealnie

Wiele osób potwierdzi, że zima to ten okres, w którym najtrudniej jest wyregulować odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. W mieszkaniach, w których ogrzewanie płynie z centralnej rozdzielni i mamy możliwość samodzielnej regulacji, problem się zmniejsza. Podobnie z regulowanym ogrzewaniem gazowym czy folią grzewczą. Inaczej jest w domach ogrzewanych piecami, gdzie dużo trudniej w szybkim czasie zmienić temperaturę. Lekarze informują, że dla zachowania zdrowia organizmu, temperatura w pomieszczeniach nie powinna przekraczać 22°C. Podczas snu również powinna oscylować w granicy 19-21°C. Tymczasem zimą, gdy pomieszczenia są dogrzewane, a dostaną się do nich dodatkowo niechciane promienie słoneczne, temperatura może wzrastać nawet do 27°C! Robi się zdecydowanie za gorąco, a żeby schłodzić pomieszczenie, otwieramy okna i intensywnie wietrzymy. Mroźne zimne powietrze i temperatura na zewnątrz szybko spowodują wychłodzenie wnętrza, a więc często okazuje się, że po chwili robi się już zdecydowanie za zimno. Podkręcamy więc grzejniki, dokładamy do pieca i… błędne koło się zamyka.

Rolety wewnętrzne materiałowe ułatwiają nam regulację odczuwalnego w ciągu dnia ciepła i warto skorzystać z możliwości, jakie nam dają. Modele z  tkaniną odbijającą światło posiadają właściwości termoizolacyjne, które mogą chronić cały dom włącznie z poddaszem – mówi Agnieszka Gołębiewska.

Regulowanie dostępu światła naturalnego powinno iść więc w parze z regulowaniem temperatur i odbywać się przez cały rok. Takie rozwiązanie jest optymalne, a więc idealne dla zachowania zdrowej i komfortowej równowagi.

Na straży temperatury i… domowego budżetu

Ciepło, które ucieka z naszych domów, gdy za wzrostem temperatury idzie intensywne wietrzenie, to także strata pieniędzy. W obliczu rosnących cen za opał, jest to niemały argument, przemawiający za rozsądnym regulowaniem odczuwalnego ciepła. Jeśli możemy korzystać z rozwiązań, które już mamy w naszych mieszkaniach – róbmy to. Nie zapominajmy o przydatności rolet wewnętrznych materiałowych i wykorzystujmy je także zimą. Jeśli dopiero urządzamy nasze domowe ognisko, niech wybór osłon okiennych będzie równie ważny, jak innych elementów. W końcu rolety są nie tylko praktycznym i potrzebnym wyposażeniem, ale dają także wiele możliwości dekoracyjnych. Powinniśmy więc pamiętać o nich na etapie projektu i nie odkładać ich wyboru na ciepłe miesiące. Dodatkowy powód? Gdy nadejdą cieplejsze dni będziemy już doskonale przygotowani!

Wraz z rozpoczęciem sezonu eksperci zajmujący się montażem mają większą ilość zleceń a czas oczekiwania na skorzystanie z ich usług wydłuża się. Dlatego wszyscy, którzy teraz są na etapie urządzania wnętrza powinni rozważyć wyposażenie ich w osłony okienne. Zimą będą doskonałym pomocnikiem w regulacji ciepła, a gdy nadejdą gorące dni, będą gotowe do ochrony – radzi ekspertka marki Anwis.

Dodaj komentarz