szalunki scienne
Bez kategorii

Szalunki ścienne – jak wybrać najlepsze?

Budowa domu to na tyle poważne zobowiązanie, że nie można sobie pozwolić na żadne niedopatrzenia, zwłaszcza że na szali stoi bezpieczeństwo jego przyszłych domowników. Każda decyzja powinna być skrupulatnie przemyślana, a jakość każdego materiału budowlanego poddana dokładnej ocenie. Podobnie ze sprzętem i narzędziami – tutaj też nie ma miejsca na pomyłki. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze szalunków ściennych, które są nieodłącznym elementem placów budowy.

Szalunki ścienne a projekt domu

Wśród szalunków ściennych można wyróżnić szalunki ciężkogabarytowe przeznaczone do wznoszenia wysokich ścian, oraz szalunki lekkogabarytowe, które sprawdzają się przy zalewaniu ścian betonowych i żelbetowych w domach jednorodzinnych. Warto jednak pamiętać, że niektóre z szalunków ściennych lekkogabarytowych nierzadko znajdują swoje zastosowanie również podczas budowy obiektów o większych rozmiarach. Dlatego też przed zakupem czy wypożyczeniem szalunków ściennych warto skonsultować swój wybór ze specjalistami, którzy doradzą odpowiednie rozwiązanie w oparciu o gotowy projekt domu.

Szalunki ścienne – wytrzymałość i solidność

Szalunki ścienne gwarantują stabilność i trwałość poszczególnych elementów konstrukcji domu tylko pod warunkiem, gdy zastosowany system szalunkowy wyróżnia się wysoką jakością i solidnością wykonania. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny szalunków, które mają nam pomóc w stawianiu ścian czy słupów betonowych i żelbetonowych. Nadmiernie wyeksploatowane czy uszkodzone systemy szalunków ściennych mogą bowiem przyczynić się do gorszych parametrów technicznych konstrukcji, a co za tym idzie, zwiększyć ryzyko jej naruszenia.

Szalunki ścienne a sposób montażu

Wybór szalunków ściennych powinien być podyktowany nie tylko ich jakością wykonania czy gabarytami, ale również sposobem montażu, który ma usprawnić, a nie opóźnić prace budowlane. Wśród szalunków ściennych dostępnych w ofercie polskich dystrybutorów, takich jak https://szalbud.pl/ można znaleźć zarówno szalunki montowane ręcznie, jak i montowane za pomocą dźwigu. W pierwszym przypadku wystarczy siła fizyczna dwóch robotników, aby szalunki ścienne były gotowe do użycia. Jednak jeśli na placu budowy przewidujemy obecność dźwigu, z czystym sumieniem można zdecydować się na tę drugą metodę montażu. Istotne jednak, aby była ona przystosowana do naszych realnych możliwości, osprzętu budowlanego, a także specyfiki projektu architektonicznego.

Dodaj komentarz