nowoczesna kuchnia
Aktualności

Wyspa z kuchnią – jak zorganizować całą  przestrzeń

Do pewnego czasu wyspa kuchenna kojarzona była jedynie z amerykańskimi domami, które można było podziwiać w telewizji. Jednak już od dobrych kilku lat taki element stał się równie popularny w polskich domach. Wiele osób z przyjemnością odkrywa możliwości, jakie ten element jest w stanie zapewnić. Funkcjonalna aranżacja kuchni z wyspą pośrodku jest bardzo ważna. Tylko wtedy będzie można z przyjemnością korzystać z tego pomieszczenia.

Zalety kuchni z wyspą

Nie wszędzie wyspa się sprawdzi. Z uwagą należy podejść do aranżacji. Osoby, które mają możliwość zaproszenia wyspy, jednak mający pewne wątpliwości, powinny zapoznać się z zaletami takiego rozwiązania. Całkiem możliwe, że dzięki temu podjęcie finalnej decyzji nie będzie stawiać tak ogromnego problemu. Na liście takich zalet znaleźć można:

  • otwarta przestrzeń – w kuchni odczuwać się będzie większą swobodę działania. Zdecydowanie polecane rozwiązanie, dzięki czemu można powiększyć całe pomieszczenie.
  • dodatkowy blat roboczy – pozwoli to nawet zaprosić do gotowania innych członków rodziny, co pozwoli na zacieśnienie swoich więzi. Kilka osób będzie miała również możliwość wykonywania pewnych działań, nie wchodząc sobie jednocześnie w paradę.
  • dodatkowy stół – pomoże on stworzyć klimat barowy. Wiele osób dzięki wyspie rezygnuje z zakupu dodatkowego stołu, oszczędzając tym samym miejsce.
  • funkcjonalność – na wyspie kuchennej można znaleźć miejsce dla zlewozmywaka, czy też płyty do gotowania. Pod spodem znajdzie się miejsce na piekarnik.
  • 2 w 1 – czyli możliwość połączenia salonu i kuchni w jedno. Docenią ten fakt młode mamy, które jednocześnie gotując, muszą pilnować także swoich dzieci.

O czym nie można zapomnieć?

Jak już było wspomniane wcześniej, wyspa kuchenna jest dobra, ale nie zawsze się ona sprawdzi. Szacuje się, że z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, których powierzchnia kuchni wynosi 15m2. Tylko w takim przypadku będzie można mówić o funkcjonalnej aranżacji całej przestrzeni. Pozwoli to na zachowanie odpowiednio szerokich przejść, jak również stosunkowo dużych blatów roboczych. Będzie można również nieco poeksperymentować, jeżeli chodzi o układ szafek (np. ustawienie pod jedną ścianą lub w kształcie litery U). Trzeba jednak pamiętać o tym, że minimalna szerokość blatu na wyspie kuchennej to ok. 80 cm, aby móc zapewnić właściwą funkcjonalność. Przy okazji należy przypomnieć o tym, że wszystkie blaty – również te od szafek kuchennych – także powinny zostać umieszczone na odpowiedniej wysokości.

Modna kuchnia z wyspą

Mówi się, że kuchnia powinna stać się sercem domu. Miejscem, gdzie każdy domownik będzie przychodził z wielką przyjemnością. Szukasz inspiracji? Zobacz: Funkcjonalna aranżacja kuchni z wyspą. Warto w odpowiedni sposób podejść do aranżacji. Tym bardziej że w sklepach oferowanych jest tyle ciekawych propozycji, dzięki czemu każda z osób będzie w stanie wybrać coś, co będzie zgodne z jej potrzebami oraz innych domowników. Decydując się na modne aranżacje, nie można zapomnieć o innych członkach rodziny.

Kuchnia powinna obejmować również prawidłowo dobrane oświetlenie. Wyróżnia się przynajmniej kilka punktów świetlnych. Część z nich skupiać się będzie dookoła wyspy kuchennej – tak, aby móc bez problemu dostrzec to, co będzie się na niej znajdować. Można pomyśleć o specjalnym oświetleniu punktowym, jeżeli będzie taka możliwość. Zamiast tego można zdecydować się na to, aby nad wyspą umieścić centralną lampę, która pomoże oświetlić także inne punkty, jakie znajdują się na całej powierzchni.

Dodaj komentarz