Bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Nie lekceważ tego
Internet stał się już wszechobecny. Nie uchronisz przed nim dziecka. Zresztą nawet nie ma sensu tego wszystkiego robić – to już część naszego życia. Dlatego należy nauczyć dziecko poprawnego korzystania z tego medium i sprawić, by poruszało się w nim w sposób sprawny, ale też – przede wszystkim – bezpieczny.
Nie zostawiaj dziecka bez nadzoru w Internecie
To nie jest miejsce, w którym dziecko może przebywać samo. Nie traktuj Sieci jak niani, która zajmie się Twoim dzieckiem, byś Ty miał chwilę dla siebie. Kontroluj jakie treści dziecko przegląda, rozmawiaj z nim o tym i reaguj, jeżeli przyswaja treści dla niego niedozwolone. Słuchaj o czym opowiadaj, rozmawiaj z nim, co dla niego znaczy Internet i dowiedz się, co lubi tam robić najbardziej, a także dlaczego właśnie to.
Skorzystaj z programu do kontroli rodzicielskiej
Nie możesz być przy swoim dziecku zawsze, bo przecież nie jesteś w stanie stać nad nim, gdy będzie korzystało z Sieci. Dlatego tak ważny jest dobry program, który służy do kontroli rodzicielskiej. W ten sposób blokujesz mu dostęp do niewłaściwych treści, nierzadko również dobre programy alarmują Cię o tym, że dziecko chciało złamać blokadę rodzicielską i obejrzeć rzeczy, które są dla niego niedozwolone. Wtedy nie złość się, porozmawiaj z nim o tym, dlaczego to chciało zrobić i wyjaśnij, że to niebezpieczne i niewskazane.
Udostępniaj dziecku treści pozytywne i bezpieczne
Nie tylko obserwuj to, co ogląda Twoje dziecko w Internecie, ale też czynnie w tym uczestnicz. Podsyłaj mu treści dla niego bezpieczne i takie, które będą niosły pozytywne przesłanie. Pozwól dziecku uczestniczyć w tej wielkiej kulturze Internetu, ale w sposób, który nie wyrządzi mu żadnej krzywdy i, na przykład, nie spowoduje u niego nocnych koszmarów czy problemów w szkole. To nie jest wszystko jedno, co Twoje dziecko robi, gdy surfuje po Sieci. Wszystko to na nich wpływa, a Twoja rola w tym, by wpływało w jak najlepszy sposób.
Ustal jasne zasady dotyczące korzystania z Internetu
To bardzo ważne. Ustal zasady i przestrzegajcie ich wspólnie. Niech to dotyczy zasad korzystania z Internetu – po odrobieniu lekcji i nauce, ale nie tuż przed zaśnięciem, ale również czasu, jaki dziecko spędza na tej aktywności i tego, co wolno mu w nim robić. Uzależnienie od Sieci jest coraz bardziej powszechnym problemem, który może dotknąć każdego człowieka, ale dzieci są na niego narażone najczęściej, bo dziecięce umysły dopiero się kształtują i mają jeszcze problem z rozgraniczaniem pewnych rzeczy.