dziecko wegetarianin
Dzieci

Czy dziecko może zostać wegetarianinem?

Sposób żywienia dzieci zależy od jego rodziców. Ono jest jeszcze za małe, by samodzielnie decydować o tym, co będzie jeść i komponować sobie zdrowe, zbilansowane posiłki. To wszystko zadanie dla jego opiekunów. Zdarza się, że rodzice są wegetarianami i chcą, by ich dziecko też było. Czy to dobry pomysł?

Czy w stosunku do dzieci można stosować dietę wegetariańską?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie uważali, że brak mięsa w diecie dziecka z powodu przekonań rodziców to coś na kształt rodzicielskiej agresji oraz wręcz znęcania się nad dzieckiem. Gdy tacy rodzice przyznawali się do takiej diety dziecka publicznie mogli często spotykać się z ostracyzmem i różnego rodzaju problemami. Współcześnie lekarze już nie traktują tego jako zaniedbań i informują, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska jest zdrowa niezależnie od etapu życia człowieka.

Czy to szkodliwe dla dziecka?

Nie. Pod warunkiem, że jest dobrze zbilansowana i dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych witamin i innych wartości odżywczych. Skomponowanie takiego jadłospisu jest trudne i wymaga sporej wiedzy i umiejętności, ale można tego dokonać. Zawsze możesz zwrócić się z prośbą o to do specjalistów, którzy mają doświadczenie. Białka roślinne wtedy będą w stanie dostarczyć tych samych składników, co te pochodzenia zwierzęcego. Należy też pamiętać o suplementacji witaminy B12.

Wegetarianizm pomaga walczyć z falą otyłości

Nadwaga i otyłość wśród dzieci i młodzieży to prawdziwa plaga. Wegetarianizm pozwala z nim walczyć, bo dziecko dostaje smaczne, zdrowe i pożywne posiłki. Nie je tłusto, a rodzice zwracają szczególną uwagę na jego dietę. Uczy się również tego, jak wybierać zdrowe przekąski i przekonuje się, że to bardzo smaczne i przyjemne. Dzieci, które są wegetarianami nie mają w związku z tym nie tylko nadwagi, ale też nie muszą się zmagać z chorobami, które nadwadze i otyłości nierzadko towarzyszą – z nadciśnieniem, problemami z sercem albo cukrzycą, które mogą pojawić się w życiu dorosłym.

Z jakimi opiniami możesz się spotkać?

Chociaż wszystko wskazuje na to, że taki tryb żywienia jest bardzo zdrowy i wpływa korzystnie na dziecko, to nadal pokutuje wiele mitów na ten temat. Dlatego bywa wciąż nadal uważana za nieracjonalną czy wręcz dziwaczną. Dlatego należy edukować i tłumaczyć, że dziecko rozwija się prawidłowo, a jego zdrowie i proces dorastania nie są w żaden sposób zagrożone. Czasami też nie warto się przejmować takimi opiniami i robić to, co dla Twojej latorośli jest najlepsze.

Dodaj komentarz