kuchnia retro
Kuchnia

Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

Moda ma to do siebie, że lubi powracać. Trendy, które niegdyś były bardzo popularne po czasie odchodzą w niepamięć, by znowu tryumfalnie wrócić. Tym właśnie jest styl retro. Staje się on coraz popularniejszy w kuchniach, bo budzi całkiem przyjemne skojarzenia i prezentuje się naprawdę elegancko. Jak urządzić kuchnię w ten sposób?

Czym charakteryzuje się styl retro?

Styl retro, zwany też vintage, to bardzo pojemne określenie. Oznacza bowiem to, co sprzed lat. Równie dobrze możesz zgodnie z modą vintage urządzić kuchnię na modłę lat 40., 50., 60., a nawet 70. i 80. XX wieku. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twój zmysł estetyczny i stylistyka lat, w które celujesz. Najważniejsze jednak jest to, by wybrać jakiś przedział czasowy i się go trzymać. Możesz przełamywać go nowoczesnością, jeśli chcesz uwspółcześnić aranżację, ale nie mieszaj, na przykład lat 50. z latami 80. XX wieku, bo wtedy stworzysz wrażenie chaosu i pełnej przypadkowości. Nic nie będzie tworzyło harmonijnej całości.

Jaką kolorystykę stosować w kuchniach retro?

Vintage, zwłaszcza w wydaniu lat 50. i 60. XX wieku to przede wszystkim pastelowe kolory. Za główną bazę kolorystyczną wybierz biele i różne odcienie beżu. Doskonale w takie wnętrza wpasowuje się też jasny żółty, delikatna zieleń, błękity czy spokojne róże. Ciemne, ponure i intensywne kolory zostaw na inne okazje. Możesz je zaakcentować w dodatkach, na przykład w metalowych puszkach, które doskonale pasują do kuchni tego rodzaju, ale nie dawaj ich na ściany. Jasna paleta kolorystyczna sprawia, że nawet niewielkie pomieszczenie kuchenne zaaranżujesz w ten sposób, bo tego typu barwy świetnie prezentują się w kuchniach o dowolnym rozmiarze.

Jakie dodatki mają znaczenie w tego typu aranżacjach?

Przede wszystkim unikaj plastiku. W tego rodzaju aranżacjach w ogóle on się nie sprawdza. Z materiałów postaw na drewno, szkło i metal. Dobrze będą wyglądać stylizowane na dawne doniczki, metalowe, jaskrawe puszki z napisami i grafikami i inne tego typu przedmioty, które kojarzą się z retro – nawet radio stylizowane na stare będzie tu pasowało. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie – przede wszystkim postaw na dużą ilość światła.

W jakich kuchniach sprawdzi się styl retro?

Właściwie w dowolnych – pasuje do małych i dużych kuchni. Można go stosować też w tych otwartych na salon, jak i tych zamkniętych. Po prostu nie popadnij w przesadę i zachowaj umiar, by nie stworzyć pomieszczenia, które zamiast pięknie, będzie wyglądać śmiesznie.

Dodaj komentarz