gry rpg
Różności

Czym tak właściwe są gry RPG?

Ludzie szukają coraz to nowszych form rozrywki. W przypadku gier RPG można mówić o swoistym renesansie – wydawanych jest coraz więcej gier tego rodzaju na rynku polskim i znajdują one swoje oddane grono odbiorców. Powoli wychodzą one już ze swojej niszy i są dość rozpoznawalne, mimo że nadal nie można powiedzieć, że są mainstreamowe. Nadal jednak warto poznać te gry i dowiedzieć się o co w nich tak naprawdę chodzi.

Skąd się wzięły gry fabularne?

Gry RPG, czyli role playing games, w Polsce zwane są grami fabularnymi, choć dosłowne tłumaczenie to „gra w odgrywanie ról”. Po raz pierwszy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Wszystko zaczęło się od gry, która dzisiaj zaliczana jest już do absolutnej klasyki gatunku – Dungeons and Dragons, którą można przetłumaczyć na Lochy i Smoki, chociaż w Polsce wydawana jest ona pod tytułem oryginalnym. Po raz pierwszy w formie książkowej została wydana w 1974 roku, niedługo na jej podstawie wyszła wersja rozszerzona – Advanced Dungeons and Dragons, a potem zaczęły już pojawiać się kolejne nowe systemy i cała machina ruszyła.

Czym są gry fabularne, czyli RPG?

Wiesz już kiedy datuje się pierwsze pojawienie się gier fabularnych, ale czym to tak w zasadzie jest? To nic innego jak gra w odgrywanie ról. Cała zabawa rozgrywa się przy stole, bez komputerów, jedynie z podręcznikami, kartami, kostkami do rzucania i innymi akcesoriami, które bywają przydatne. Zadaniem graczy jest odgrywanie swoich postaci i przeżywanie przygód w wyimaginowanym świecie. Jakim? To wszystko zależy od wybranego podręcznika i poczynionych ustaleń.

Mistrz Gry, gracze, bohaterowie graczy, bohaterowie niezależni – o co w tym wszystkim chodzi?

Gry fabularne nie mogą obejść się bez kilku elementów. Najważniejszą osobą jest Mistrz Gry (czasami nazywany też Mistrzem Ceremonii, Mistrzem Podziemi, Narratorem i na wiele innych sposobów). Jego rolą jest odgrywanie bohaterów niezależnych, czyli postaci stworzonych przez niego samego i kreowanie przed oczami graczy świata przedstawionego, w którym żyją ich postaci, zwane często w skrócie BG, czyli po prostu Bohaterami Graczy.

O co chodzi z tą całą mechaniką?

Na ogół gry tego typu nie mogą obejść się bez mechaniki. Jest to specjalny system oparty, najczęściej, na rzutach wielościennymi kostkami, które określają, według ustalonych wcześniej zasad, czy jakaś akcja podjęta przez danych herosów – walka, skradanie się, przekonywanie i wiele innych – osiągnęła sukces czy wręcz przeciwnie.

Dodaj komentarz