ksiazki dla dzieci
Dzieci

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Mogłoby się wydawać, że w erze wszechobecnego Internetu, komputerów i kreskówek, czytanie książek nie jest dla dzieci atrakcyjną metodą spędzania wolnego czasu. A jednak! Całkiem sporo dzieci z niecierpliwością czeka na to, aż rodzice mu poczytają przed snem, a wiele więcej chciałoby mieć taki wieczorny rytuał. Dlaczego warto poświęcić te dwadzieścia minut swojego czasu dziennie i poczytać dziecku?

Poprzez czytanie rozwijasz dziecko intelektualnie

Czytanie jest niezwykle rozwijające. Dziecko w ten sposób poszerza swoje słownictwo, uczy się zasad, które rządzą poprawną budową zdań i czystą polszczyzną. W ten sposób zyskują pewną swobodę językową, która pozwala im kreować swoje własne opinie. Uczą się też przewidywać konsekwencje działań bohaterów i wyciągać z nich wnioski, co dodatkowo wpływa na ich rozwój intelektualny. Poprawia się też ich pamięć i koncentracja, co przekłada się na osiągnięcia w szkole w późniejszym etapie życia.

Uczysz je rozróżniania dobra od zła i właściwych postaw moralnych

Świat bajek jest prosty i stoi na pewnych fundamentach. Dobro i zło są od siebie wyraźnie odznaczone. Dzieci bardzo lubią się identyfikować z bohaterami pozytywnymi, dlatego uczą się ich naśladować i powtarzać ich zachowania. To też doskonały moment na to, by rozmawiać z dzieckiem o moralnych wyborach i rzeczach, które godne są szacunku. To kształtuje ich moralność.

Zacieśniasz swoją więź z dzieckiem

Spędzanie czasu z dzieckiem w atrakcyjny, przyjemny i pożyteczny sposób zawsze jest angażujące i rozwijające. Nie tylko dla dziecka, ale też dla rodzica. Czytanie na głos to czynność, która bardzo zbliża. Wtedy malec czuje, że poświęcasz mu cały swój czas i to właśnie ono jest najważniejsze. Podobnie wpływają rozmowy, które toczycie po czytaniu. To o wiele bardziej angażujące niż, na przykład, wspólne oglądanie telewizji.

Zapobiega niewłaściwemu zachowaniu – agresji oraz demoralizacji

Czytanie nie jest magicznym sposobem, które sprawi, że wszystkie problemy wychowawcze znikną. Mimo wszystko udowodniono, że regularne czytanie dziecku zapobiega agresji i demoralizacji w młodym wieku. Dziecko pod wpływem książek uczy się odróżniać dobro od zła i zdaje sobie sprawę z konsekwencji własnych czynów. Książki mogą działać tez w sposób prewencyjny i chronić przed zachowaniem aspołecznym, bo uczą wielu pożytecznych rzeczy – w tym właściwego sposobu radzenia sobie z konfliktami, kłótniami i innymi problemami, występującymi w grupie rówieśniczej. Mniejsze są też problemy z komunikacją w grupie.

Dodaj komentarz