adopcja psa
Różności

Jak przygotować się na psa w domu?

Decyzja o przygarnięciu psa musi być starannie przemyślana. To zobowiązanie na wiele długich lat. Wiąże się to nierzadko z wyrzeczeniami – trzeba wstać wcześnie rano, by wyprowadzić psa na spacer i zapewniać mu odpowiednią dawkę ruchu bez względu na pogodę, uczyć go pożądanych zachowań i planować wszystko z uwzględnieniem jego obecności – nawet wyjazd na wakacje. Pies nie jest zabawką, którą można rzucić w kąt, jeśli się znudzi. Nadal jednak każdy miłośnik tych zwierząt wie, że warto jest mieć czworonoga. Jak przygotować się na psa w domu?

Przygotuj dla niego karmę i miski

Jeżeli będziesz miał psa pochodzącego z renomowanej hodowli, najprawdopodobniej hodowca da Ci na początek trochę karmy, którą szczeniak był karmiony u niego. To dlatego, że ewentualną zmianę w karmie należy przeprowadzać powoli i ostrożnie, by nie rozbolał go brzuszek. Jeżeli masz psa ze schroniska, musisz mu coś na początek kupić. Wybieraj wysokomięsne karmy wysokiej jakości. Kup też odpowiednio pojemne i łatwe do czyszczenia miski, z których będzie mógł bezpiecznie jeść.

Kup odpowiednie legowisko

Każdy potrzebuje miejsca dla siebie. Takiego, w którym będzie mógł się zaszyć, wyciszyć, odpocząć i pobyć po prostu sam ze sobą. Twój pies też! Dlatego kup mu odpowiednie legowisko. Co się kryje pod tym stwierdzeniem? Takie psie leże, które pozwoli mu się wygodnie ułożyć, nie będzie zbyt małe ani zbyt duże – wtedy może czuć się bardzo niepewnie – i na które bez problemu wejdzie. Tyko wtedy będzie chciał spędzać na nim czas.

Nie zapomnij o zabawkach!

Rozrywka jest bardzo ważna. Znudzony czworonóg, który nie będzie miał się czym zająć może zacząć obgryzać meble, buty i wszystko to, co znajdzie się w zasięgu jego zębów. Zabawki uchronią Twoje rzeczy przed zniszczeniem, a zwierzaka przed niebezpieczeństwem utraty zdrowia, które niesie obgryzanie przedmiotów do tego nieprzeznaczonych.

Najważniejsze: daj psu się oswoić z nową sytuacją!

Twój dom będzie dla czworonoga czymś zupełnie nowym i obcym. Niezależnie skąd go bierzesz, musisz mu dać czas na to, by się przyzwyczaił i oswoił. Jeżeli chce się zaszyć w jakimś kąciku – pozwól mu na to. Jeśli chce zwiedzać dom – towarzysz mu lub zostaw go samego. Nie krzycz na niego, gdy zdarzy mu się jeszcze wypadek z pęcherzem. Pamiętaj, że jest zestresowany i nie robi tego wszystkiego ze złej woli. Nie przytłaczaj go, nie zmuszaj do wychodzenia, nie trzymaj szczeniaka ciągle na rękach – on musi wszystko poznać, by zorientować się w sytuacji.

Dodaj komentarz