seriale
Różności

Za co tak naprawdę kochamy seriale?

Niegdyś sądzono, że świat podbiją filmy. Wielkobudżetowe produkcje z gwiazdorską obsadą, które będą przyciągać ludzi do kina i zmienią całkowicie spojrzenie na kinematografię, a seriale zawsze będą funkcjonować gdzieś na uboczu. Ludzie jednak kochają seriale i czekają na nie z utęsknieniem równie dużym jak na wielkie kinowe przeboje. Dlaczego tak się dzieje? Za co kochamy seriale?

Wielka opowieść w odcinkach

Serial to pewna spójna (lub nie – zależnie od umiejętności scenarzystów, reżysera i całej ekipy filmowej) opowieść dotycząca losów danych ludzi w określonym świecie. Podczas, gdy film trwa zazwyczaj około dwóch godzin, serial może trwać ich o wiele, wiele więcej. W tym czasie może rozwijać wątki i pogłębiać osobowość bohatera – robić wszystko to, co w filmie nie mogłoby się znaleźć ze względu na ograniczony czas. Dlatego może snuć nawet bardzo dużą opowieść, która podzielona jest na odcinki.

Ogromne bogactwo gatunków do wyboru

Seriale jeszcze nie tak dawno temu mogły kojarzyć się z telenowelami lub produkcjami dla dzieci. Wraz z upowszechnieniem się rozmaitych platform streamingowych seriale przeżywają swój prawdziwy renesans. Znajdziesz wśród nich absolutne perełki z gatunku science-fiction, horror, superhero, fantasy. Istnieją też seriale historyczne, kostiumowe i wiele innych – właściwie każdy gatunek filmowy ma swój odpowiednik w świecie serialu. Dlatego każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Możliwość bezkarnego podglądania cudzego życia

W ludzkiej naturze jest coś takiego, że uwielbiamy podglądać to, jak żyją inni. Mogą to być ludzie podobni do nas samych lub całkowicie od nas różni – to bez znaczenia. Tym, co się naprawdę liczy, jest możliwość podglądania ich życia, reagowania na to, co się u nich dzieje i możliwość rozmowy na ten temat z innymi ludźmi. Niektórzy w serialach szukają możliwości kompletnego oderwania się od własnych problemów, inni lubią sprawdzać, jak bohaterowie poradzili sobie z podobnymi kłopotami w swoich życiach, by czerpać z nich inspirację i nadzieję.

Charyzmatyczny bohater, któremu chce się kibicować

To nieprawda, że najlepsze seriale to te, które mogą pochwalić się ogromnym budżetem i gwiazdorską obsadą. Za najlepsze uważane są te, będące w stanie opowiedzieć porywającą historię i przedstawić losy charyzmatycznego głównego bohatera bądź bohaterów. To właśnie z nim spędza się najwięcej czasu, dlatego jeżeli nie jest przekonujący, a przedstawiona fabuła miałka to nawet największe gwiazdy tego nie uratują.

Dodaj komentarz